| Coil | AC |
|---|---|
| Application | Household, Hotels, Apartment |
| Main Circuit Rating | 63A |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Voltage | 24V, 48V, 110V, 230V |
| Color | White |
|---|---|
| Electric Rating | 25A,40A,63A,100A |
| Mechanical Life | 1000000 |
| Standard | IEC/EN61095 |
| Usage Occasion | Household, Hotels, Apartment |
| Rated Insulation Voltage | 220V 380V 660V |
|---|---|
| Phase | 3 |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Product Name | Electric Contactor |
| Current | 40A |
| Model Number | LX1-D Contactor Coil |
|---|---|
| Electricity Type | AC |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Rated Insulation Voltage | Up To 690v |
| Mounting Type | DIN Rail |
|---|---|
| Contact Material | Silver OR COPPER |
| Protection Level | IP20 |
| Frequency Rating | 50/60Hz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Pollution Degree | Class 3 |
|---|---|
| Enclosure Material | Plastic |
| Voltage Rating | 220V |
| Contact Material | Silver OR COPPER |
| Frequency Rating | 50/60Hz |
| Poles | 1P |
|---|---|
| Current | 25amp, 40amp, 63amp, 100amp |
| Mounting | Din Rail TH35-7.5 Mounting Rail Installation |
| Product Name | Single Pole Ac Household Modular Contactor |
| Standard | IEC/EN61095 |
| Packaging Details | Standard Export Carton Package or According to customers' requirements |
|---|---|
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | YOKG |
| Certification | CE, TUV |
| Auxiliary Contact | 1NO+1NC |
|---|---|
| Protection Degree | IP20 |
| Electricity Type | AC |
| Number Of Poles | 3 |
| Coil Voltage | 24V-660V |
| Color | White |
|---|---|
| Electric Rating | 25A,40A,63A,100A |
| Electrical Life | 100000 |
| Coil | AC |
| OEM | Available |