| Auxiliary Contact | NO/NC |
|---|---|
| Main Circuit Rating Current | 12A |
| Electricity Type | AC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Product Name | AC Contactor |
| Installation Method | Screw |
|---|---|
| Mechanical Life | 10 Million |
| Protection Level | IP20 |
| Size | 72mm*72mm*90mm |
| Ambient Temperature | -25℃~+55℃ |
| Rated Current | 20A |
|---|---|
| Number Of Poles | 3P |
| Insulation Class | F |
| Installation Method | Screw |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Rated Heating Current | 40A |
|---|---|
| Rated Insulation Voltage | 690V |
| Poles | 3 |
| Standard | IEC60947-4-1, GB14048.4 |
| Auxiliary Contact | NO/NC |
| Contacts | 2NO,2NC,1NO+1NC |
|---|---|
| Electricity Type | AC |
| Contacts Material | Silver Point |
| Mounting | Mounting |
| Rating Current | 25A, 40A, 63A, 100A |
| Frequency | 50Hz, 60Hz |
|---|---|
| Number Of Poles | 1,2,3,4 |
| Main Circuit Rating Current | 25A,40A,63A,100A |
| Contact | 2NO,2NC, 1NO+1NC |
| Voltage | 230V,110V, 48V,24V |
| Product Name | Ac Magnetic Contactor |
|---|---|
| Application | AC Motor |
| Type | Contactor |
| Coil Voltage | 220V- 690V |
| Main Circuit Rating Current | 25A |
| Product Name | Household AC Contactor |
|---|---|
| Rated Current | 100A |
| Rated Voltage | 220V,110V,24V |
| Rated Operating Voltage | 220V |
| Ambient Temperature | -25℃~+40℃ |
| Mechanical Endurance | 3600/h |
|---|---|
| Insulation Voltage | 690VAC |
| Installation Method | Screw OR DIN RAIL |
| Protection Level | IP20 |
| Number Of Auxiliary Contacts | 3 |
| Application | Motor Control |
|---|---|
| Type | Air Magnetic Electric Ac Contactor |
| Product Name | AC Contactor |
| Rated Current | 9A-95A |
| Frequency | 50/60Hz |